Promocja zdrowia

Szkoła Promująca Zdrowie

Na podstawie rekomendacji Regionalnego Zespołu Wspierającego Sieć Szkół Promujących Zdrowie oraz opinii Wojewódzkiego Zespołu Wspierającego Edukację Zdrowotną, Zespół Szkół w Lipiej Górze z dniem 19.11.2008r. został przyjęty do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

W naszej szkole realizowane są dwa programy: „Trzymaj Formę” i „Bądźmy zdrowi, wiemy-więc działamy”

Cele tych programów:

• Poszerzenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
  • Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia.
  • Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej.
  • Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym.

Światowy dzień bez papierosa
ALARM!

Papieros to nic innego jak chemicznie spreparowany produkt, który dostarcza palaczowi substancji, od których się uzależnia. Są nimi nie tylko nikotyna, ale także sole powodujące to, że papieros się tli, amoniak zmieniający ph, cukier i lukrecja poprawiające smak czy gliceryna, która zachowuje świeżość tytoniu.

Palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia i choroby takie jak rak płuc, nerki, trzustki, gruźlicę układu pokarmowego, wrzody żołądka oraz dwunastnicy czy astmy oskrzelowej, ale i pogarsza wygląd skóry: wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się proces gojenia ran, zaostrza stan wielu schorzeń skóry np. trądzika. Pamiętajmy też o tym, że paląc zatruwamy nie tylko siebie , ale i innych...

W ramach obchodów Światowego Dnia bez Papierosa nauczyciele z Zespołu Szkół w Lipiej Górze zorganizowali w listopadzie kilkudniowa akcję pt. ,, Nie pal przy mnie, proszę!" . Uczniowie w młodszych  klasach otrzymali hasła, które mieli pokolorować, a następnie wręczyć w domu rodzicom, którzy palą papierosy. W klasach starszych uczniowie przykleili sobie gotowe naklejki. Zostały również przeprowadzone krótkie pogadanki na temat  tego jak bardzo szkodliwy jest dym papierosowy.

Następnie odbył się krótki przemarsz do biblioteki , gdzie zostały przygotowane gazetki z rysunkami  wykonanymi  przez uczniów klas gimnazjalnych  i plakaty przedstawiające wygląd naszych narządów gdy palimy i nie palimy. Bardzo wiele prac wzbudzało wielkie przerażenie wśród dzieci. A więc drodzy dorośli - dzieci proszą: NIE PAL PRZY MNIE!

NA DZIEŃ DOBRY, ODCHUDZANIE!

Przez trzy dni, w szkole w Lipiej Górze trwał Światowy Dzień Walki z Otyłością. Tutejsi uczniowie, bardzo chętnie zamienili chipsy i czekoladę na… zdrowe jabłka.

24 października – obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji, uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Lipiej Górze uczyli się nie tylko zdrowych nawyków żywieniowych, ale i prawidłowego stylu życia. Dużo ćwiczyli, dzielili się zdrową żywnością, a także mogli zbadać swój wskaźnik BMI (wskaźnik wzrostu masy). I tak przez trzy dni, od środy do piątku trwała walka dzieci z otyłością!

Pierwszego dnia, uczniowie otrzymali od swoich opiekunów promujące zdrową żywność kotyliony. Kartonowe jabłuszka, gruszki czy banany nosiły pod własnymi sercami. Każdy, podczas dużej przerwy mógł zjeść także jabłko prosto z sadu. Owoce, w stroju kucharza rozdawał jeden z uczniów- Hubert Twardowski.

Następnie do piątku wszystkie dzieci intensywnie ćwiczyły w czasie przerw na sali sportowej. Były to zajęcia takie jak  gra w gumę, skakanie przez skakankę czy  kręcenie hula-hop. Edukacyjną akcję zorganizowały nauczycielki: Aniela Naumiuk, Marta Nowak oraz Wioletta Żak.

(format PDF)