Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 30 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół w Lipiej Górze odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczczono święto narodowe, przypomniano ważne fakty z historii Polski.

Zadbano o odpowiednią scenografię, wyeksponowano symbole narodowe Polski, zawieszono portrety twórców konstytucji. Uczniowie całej szkoły ubrani byli bardzo odświętnie.

Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano historię konstytucji. Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej recytowali wiersze: „ Wiwat trzeci maj”, „Opowiedz nam, moja Ojczyzno”, „Gawęda o miłości ojczystej” oraz śpiewali pieśni patriotyczne.

Przedstawiono sceny z obrad Sejmu Wielkiego. Chłopcy ubrani w stroje stylizowane odpowiednio do epoki oświecenia odegrali rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, szlachcica, mieszczanina. Przybliżono postanowienia Konstytucji 3 Maja, prawa uzyskane przez wszystkie stany oraz wytłumaczono, co oznaczają, tak ważne dla każdego Polaka słowa, jak: Wolność, Naród, Ojczyzna.

Po części artystycznej uczniowie klasy IV zaprosili przewodniczących poszczególnych klas do wspólnego konkursu wiedzy o Polsce, który wzbudził wiele pozytywnych emocji.

Następnie aktorzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami, a pani wicedyrektor podziękowała uczniom za wspaniały występ.